Menu
Košík 0

Fakta a mýty o oblékání psů, aneb potřebuje můj pes na zimu obléct?

Zveřejněné od Johannes Langify dne

Kolem psů je spousta kontroverzních témat, ať už se jedná o výcvik, krmení, nebo právě oblékání. Někdo vám bude tvrdit, že oblečený by měl být v zimě každý pes, někdo by zase neoblékal vůbec žádného. Ale kde je tedy zlatá střední cesta? Jaké mýty kolují kolem oblékání psů a kde je zase pravda?

Mýtus č.1 – v zimě musíme oblékat úplně všechny psy

V tomhle bodě by asi stačilo představit si třeba takového malamuta v oblečku. Při rozhodování, zda váš pejsek potřebuje nebo nepotřebuje obleček se řiďte v první řadě hlavně podle toho, o jaké plemeno se jedná a jakou má srst. Řada plemen vyšlechtěných právě pro práci venku v jakýchkoliv teplotách obleček nepotřebuje, jelikož jsou pro tyto podmínky léta šlechtění a zvládají je naprosto v pohodě.

Mýtus č. 2 – na obleček si zvyknou všichni psi a není potřeba to nějak víc řešit

Pejsci by se dali rozdělit na dvě skupiny – ty, kterým obleček nasadíte a vůbec to neřeší a potom ti, kterým ho oblečete a oni jsou schopní dalších několik hodin nehnutě stát.
Jestli váš pejsek kabátek ani nepostřehne, máte vyhráno a nemusíte to nijak zvlášť řešit. Jestli ale máte pejska citlivku, je velmi dobré zvykat ho na obleček postupně a odměňovat ho za každý sebemenší krok, dát mu ze začátku obleček třeba jen na záda a nezapínat ho, postupně prodlužovat dobu, kdy ho má na sobě a nechat mu prostor, aby zjistil, že je to spíš příjemná záležitost než strašák 😊.

Mýtus č. 3 – velcí psi nepotřebují obleček nikdy

To není tak úplně pravda, i mezi velkými psy se najdou plemena, jejichž srst nemá podsadu, nebo jsou na nízké teploty citliví. Pozor bychom měli dávat u velkých psů hlavně v případě, kdy jsou velké teplotní rozdíly mezi bytem/domem a exteriérem.

Mýtus č.4 – oblékání jakéhokoliv psa je blbost

Jasně, mohli byste namítnout, že dřív se psi také neoblékali a nic se jim nestalo. Musíme si ale uvědomit, že v dřívějších dobách většinou pejsci byli zvyklí na celoroční pobyt venku, nebo v nějaké méně vytopené místnosti. Kdežto v dnešní době jdeme v řadě případů do extrému – byty máme vytopené opravdu hodně a rozdíl teplot když potom vyjdeme ven je obrovský,  vyšlechtili jsme spoustu plemen, která jsou vlastně taky extrémní, třeba naháči. A proto o ně musíme i jinak pečovat.
Jací pejsci si tedy obleček určitě zaslouží?

  • pes bez podsady nebo bezsrsté plemeno

Tady je to jasné, pokud máte doma naháče, nebo pejska s krátkou srstí, od určitých teplot je pro ně pobyt venku opravdu nepříjemný a měli byste je tedy opatřit nějakým oblečkem.

  •  starý pes

Starší psi mají stejně jako starší lidé sníženou schopnost termoregulace, snadněji nastydnou a můžou trpět bolestivostí kloubů. U starších pejsků hlavně krátkosrstých plemen je tedy oblékání určitě na místě 😊.

  •  nemocný pes

Hlavně psi s onemocněním ledvin nebo kloubů by měli být během zimního období při procházkách chráněni.

  •  pes po operaci

Pokud váš pejsek absolvoval nějakou operaci a je v rekonvalescenci, má třeba oholenou velkou část srsti, určitě s oblékáním neváhejte.

  •  pes po větší fyzické aktivitě

Jestli se psem sportujete, určitě není dobrý nápad nechat ho rozehřátého ašoupnout do boudičky nebo vymrzlého auta. Na trénink s sebou vždycky berte aspoň lehčí obleček, kterým předejdete nachlazení.


Sdílejte tento příspěvek← Starší článek Novější článek →


0 komentářů

Napište komentář

Komentáře musí být odsouhlasené před zveřejněním.