Černá - barva elegance anebo předzvěst smůly?


Jistě už jste slyšeli, že černým psům se hledá hůře nový domov. Což potvrzuje i vznik „National Black Dog Day“, tedy národní den černých psů, který se postupně rozšiřuje do mezinárodního měřítka a je věnován právě problematice černých psů bez domova, připadá na 1. října.

Čierny pes FUNKY DOG

U tématu černých psů, bychom si měli jako první vysvětlit zásadní věc a tím je fakt, že černých psů je prostě více než ostatních. Což je spojeno s tím, že v rámci dvanácti základních genů, které ovlivňují zbarvení srsti psa, je lokus As nadřazený všem ostatním. Tento lokus dovoluje rozmístění tmavého pigmentu v srsti psa po celém těle. Také na řadě dalších lokusů, jsou alely dovolující vznik černého zbarvení dominantní, proto se černé zbarvení srsti projevuje častěji a takových psů je výrazně více než jiných.

Nejde tedy jen o hledání domovů, ale o to, že se jedná o nejčastější zbarvení, velmi rozšířené a dalo by se říci, všední. Zvláště pokud ho srovnáme například se zbarvením merle, které je ale geneticky spjato se zdravotními problémy. Kdežto černí psi jsou často velmi odolní a těší se dobrému zdraví.

Zeptali jsme se: Souhlasíte s tvrzením, že černým psům se nachází hůře domov?

Třináct z dvaceti oslovených útulku nám tuto skutečnost potvrdilo. Také potvrzují, že jich přijímají více než psů jiných barev.

Co se týče problematiky černých psů, jejich vzhled může vzbuzovat respekt, starší lidé věří, že nosí smůlu anebo jsou pro ně nezajímaví. Ale tomu je už dnes konec, protože právě černá barva psa v sobě skrývá obrovskou výhodu a tou je ta, že ladí ke všem ostatním barvám. Tedy lidé milující styl, eleganci a touží po propojení se svým psím parťákem, hledají právě černé psy. Důvod je jednoduchý, mohou snadno kombinovat obojky, vodítka, motýlky a další prvky a oni i pes vypadají vždy zcela neodolatelně.

Rada pro útulky:

Proto se nabízí snadné řešení pro útulky, psa je potřeba barevně oživit. Například mu dát barevný obojek, postroj, motýlek či šátek. Můžete zkusit fotky sladěného člověka a psa. Někoho může nadchnout právě ta představa, že budou se psem ladit. Případně je možné u dlouhosrstých psů zvolit zajímavý sestřih či uvážit barvení psů. To může být diskutabilní, ale pokud by to mělo psovi pomoc k novému domovu, bylo by to opodstatnitelné. Lidé se sami snaží odlišit a upravují svůj vzhled a například lehké obarvení ocasu či ucha, by mohlo psovi přinést potřebnou zajímavost. Co se týče focení takového psa, je dobré ho zachytit veselého a hravého či ho vyloženě „zesměšnit“ rekvizitou jako klobouček, motýlek nebo dudlík, aby se v lidech nevzbudil právě pocit respektu a strachu.

 


Napíšte svoj komentár


Upozorňujeme, že komentáre musia byť schválené pred zverejnením