Část II. - Jaké mají výmluvy? Na co a koho si dát pozor?


Množírny anebo problém nekontrolovaného množení zvířat v ČR

Abychom si mohli popsat výmluvy, musíte si rozdělit množitele na dvě skupiny. Organizované a velké množitele, kteří spolupracují s překupníky a provozují byznys ve velkém, proto naše účely si je nazveme "množitelé gangsteři". A druhou skupinou jsou obyčejní lidé, kteří podlehli nějakému mýtu či představě a neuvědomují si, že právě jejich štěňata/koťata, končí u překupníků anebo plní útulky, to jsou "množitelé neználci". Ti jsou obzvláště pro útulky mnohem větším problémem, než množitelé gangsteři.

Výmluvy množitelů:

množitelé gangsteři

množitelé neználci

je čistokrevné, ale nemá průkaz původu

fena/kočka by měla mít jednou za život mláďata

nevšední zbarvení či srst / nestandard

Bettynka je skvělá a sousedovic Badík taky, budou mít dobré potomky

mini x maxi velikost

nikdy předtím mi neutekla

s PP musíte chodit na výstavy

bohužel jsme je neuhlídali

má vadu/nemoc proto nemá PP

chceme jen, aby se udali, už se to nestane

jediné nedostalo PP

chtěli jsme štěňátka / koťátka

je poslední z vrhu, proto nemá PP

narodilo se jich nečekaně hodně

máme i PP, ale bez něj jsou lepší

měli jsme zájemce, ale rozmysleli si to

PP jsou přešlechtění

mohou také zkoušet i některé z výmluv gangsterů a gangsteři si občas hrají na neználky a zkouší jejich výmluvy. Nemůžete si být jistí, kdo je kdo.

je to zcela nové plemeno

neměli jsme čas fenu/psa uchovnit

 

Tohle vše jsou nesmysly, kterým se Vás snaží někdo ošálit anebo vysvětlit, proč zatěžuje společnost dalšími štěňaty/koťaty. Průkaz původu dostávají všechna mláďata, která jsou řádně odchovaná v rámci dobře fungující chovatelské stanice. I pes, který neodpovídá standardu plemene či je nemocný, dostane PP, ale nemůže být zařazen k dalšímu chovu.

Fena/kočka nemusí mít jednou za život mláďata. Je to přežitek a dobrý veterinární lékař Vám potvrdí, že nic neohrožuje matku na životě víc, než těhotenství, porod a náročná péče o potomky. Kastrace jsou dnes zcela rutinní operace, které předcházejí řadě zdravotních problémů a byť mají i svá rizika, je to zcela nejbezpečnější cesta, jak zabránit nechtěnému množení zvířat. Přestaňme tolerovat podvodníky, kteří obchodují s živými tvory. A nezodpovědné spoluobčany, které nezajímá situace v útulcích, a jsou lhostejní.

Další varovné signály:

Množitelé gangsteři často zkouší různé triky a stále se zlepšují. Ale určitě byste měli poznat základní varovné signály a nenechat se citově vydírat:

 • akční cena či sleva při rychlém jednání
 • je poslední, tak neváhejte
 • mám jiné zájemce, ale Vy se mi líbíte více, ale musíte se rozhodnout hned
 • když se rychle neprodá, bude uspáno
 • dovezu Vám ho kamkoliv
 • pošlu přes dopravní společnost nebo poštou 

Dopady činnosti množitelů:

 • Beztrestné týrání zvířat – sklepy, žádná voda či jídlo. Duševně nemocní lidé, kteří si své problémy kompenzují na bezbranných tvorech. Nikdy nevíte, odkud štěňata/koťata pocházejí. I když si dá někdo práci a před předáním je umyje, v hlavě mláděte vše zůstane.
 • Nebezpečí přenosu chorob – bez veterinární péče a ve špatných podmínkách nemoci jen bují a některé zoonózy mohou být nebezpečné i pro Vaši rodinu.
 • Problémy s chováním – když se štěně/kotě naučí, že řev, špína a bolest jsou součástí jeho života, těžko si přivykne na změnu. Nebude mít hygienické návyky, bude bojovat o potravu a útočit na rychle se pohybující ruce. Bude to pro Vás boj, na který jste nebyli připraveni.
 • Plné útulky nemocných a vyděšených zvířat – inu kde končí "stroje" na mláďata, která už nemají sílu na další potomky? A kde končí štěňata či koťata, které si někdo namnožil omylem na vesnici a neví co s nimi? Útulky by na toto téma mohli psát romány o krabicích se štěňaty a koťaty. Pokud si chovatel nekontroluje zvířata, která prodal či daroval, nemůže vědět, jak rychle v útulku skončí nebo kolik majitelů za život vystřídají. A to je pokračování románu: zvířecí puberťák uvázaný před útulkem, také nekonečný příběh.
 • Nákladná léčba a finanční zátěž – ať již pro Vás jako kupce, tak pro útulky, obce či stát. Někdo je musí vyšetřit, vyléčit, převychovat, živit a postarat se.
 • Úniky na daních – bez kupní smlouvy a daňového dokladu nečekejte, že množitel řádně platí daně.
 • Ničení genofondu psů – bez výběru rodičů a genetických testů, nemůžete vědět, co z daného psa bude a jaké problémy může přenést na své potomky. 

Pořízením psa/kočky bez průkazu původu podporujete utrpení a týrání zvířat. Přispíváte ke zhoršení situace s nechtěnými zvířaty. Pořizujete si domů nejistotu, náklady na léčbu a nepředvídatelné problémy. Pokud můžete, nekupujte, ale adoptujte! Pokud pro Vás adopce není to pravé, volte zvířata od poctivých chovatelů s průkazy původu.

Zverimexy – množírny o kterých se nemluví

V předchozím díle jsme si vysvětlili, že množírny se bohužel netýkají jen psů, ale i koček, ježků, hlodavců a dalších zájmových zvířat. A jak si v téhle věci stojí zverimexy? Následující řádky se týkají hlavně velkých řetězců, kde jsou popsané praktiky často k vidění. Zvířata chovají/předprodávají čistě za účelem zisku, dále vykupují a berou zvířata od lidí a obratem prodávají dál. Péče o zvířata je velmi omezená a o vhodném výběru se dá jen těžko hovořit. V základě zcela splňují popisy množitelů, překupníků i prodejců. Navíc Vám pro péči o zvíře doporučí hlavně to, za co mají daný měsíc bonus z prodeje.

U zverimexů se může situace velmi lišit dle vlastníka a dodavatele zvířat a nechci všechny házet do jednoho pytle, ale realita je často taková, že:

 • o zvířata není dobře postaráno, často jim chybí voda i krmivo
 • personál není odborně proškolen po dobu několika měsíců
 • zvířata se prodávají lidem bez pořádného poučení a často i se špatnou výbavou
 • pokud máte hodně peněz, vnutí Vám i věci, které nepotřebujete
 • pokud nemáte peníze, opomenou Vás informovat o důležitých věcech pro zvíře, jen aby prodali alespoň něco
 • u řady zvířat chybí potřebné UVB světlo, minerální výživa a doplňky stravy
 • zvířata jsou ve skladovacích prostorech zavřená ve sklenicích či jiných malých nádobkách
 • podstatné je pro ně prodat, nic víc
 • zdraví zvířat se neřeší
 • nemocné kusy se neodborně usmrcují nebo se nechají mimo oči zákazníků uhynout
 • bez karantény se přijmou namnožená zvířata od lidí a obratem se prodávají

Prodavači jsou často hodní lidé, kteří se snaží pro zvířata udělat maximum, ale systém je nutí dělat věci jinak a jsou bezbranní. Válčí o bonusy k velmi nízké mzdě a bojují za sebe. Nemají sílu vést válku za jiné. Nepodporujte utrpení zvířat, kupujte zvířata od dobrých chovatelů, kterým na nich opravdu záleží, ne od množitelů a překupníků.

Ve třetím díle se dozvíte, jak si tedy zvířecího člena rodiny dobře vybrat.

Pokud byste chtěli poradit s výběrem domácího mazlíčka, určitě se na nás neváhejte obrátit. Lepší se poradit, než pak utratit tisíce za léčbu a nakonec třeba i o nového člena rodiny přijít.


Napíšte svoj komentár


Upozorňujeme, že komentáre musia byť schválené pred zverejnením