ČÁST I. – Co je množírna? Kdo je množitel? Jaká jsou rizika?


Téma nekontrolovaného množení zvířat je stále akutnější a slovo „množírna“ na nás vyskakuje na každém kroku. Jelikož je tento problém velmi závažný, budeme se mu věnovat kontinuálně a vždy Vám přineseme nejnovější poznatky a informace. Byť se většinou mluví o množírnách psů, je potřeba si uvědomit, že tento problém se týká i jiných zájmových zvířat. Koček, ježků, hlodavců, králíků a bohužel i opeřenců, převážně exotů. Tedy nejde pouze o štěňata a musíte být obezřetní při pořízení jakéhokoliv zájmového zvířete.

Část první: Co je množírna? Kdo je množitel? Jaká jsou rizika?

Množírna = nekontrolovaný chov zvířat bez průkazu původu

Množitel = a) osoba chovající zvířata čistě za účelem zisku, často ve špatných podmínkách

 1. b) osoba množící zvířata bez průkazu původu, bez ohledu na množství

Překupník = vykupuje zvířata od lidí, se lživou informací, že jsou pro něj a pak je prodává jiným lidem nebo do množíren

Prodejce = prodává štěňata od množitelů. Buď vlastní anebo se jen nechají zásobovat a svými hereckými výkony přesvědčují lidi, že své pejsky milují a jsou z dobrého chovu.

Množírny mohou být velké, malé, čisté i špinavé. Děsivý sklep, zvířata bez vody, krmiva či veterinární péče. To je nejhorší varianty množírny, ale rozhodně ne jediná. I menší množitelé jsou velmi velkým problémem. Mohou mít doma čisto, zvířata mít zaopatřená, ale štěňata nemají žádné genetické testy, často nejsou zdravá a jedná se o křížence, tedy nejsou vhodná k dalšímu množení. Nemají průkaz původu z určitého důvodu! Často je pak od nich vykupují překupníci a celý koloběh pokračuje. Nespokojení majitelé pak psa vyhodí na ulici a putuje do útulku. V útulcích bohužel končí i zvířata s průkazy původu, ale většinou se jedná o křížence. Tedy pokud chci určité plemeno, vyhledám vhodnou chovatelkou stanici a seženu si na ní reference a pokud mi nevadí kříženec, jdu do útulku a místo kupování, pomohu adopcí.

Štěňata jsou vykupována a vyvážena do celé Evropy, často jsou nastrčena pod úplně jiné feny se lživou informací, že se jedná o matku. Případně si vyslechnete jednu lživou výmluvu za druhou. Tento byznys je třetím nejvýdělečnějším na světě. Nebuďte naivní! Celý systém je propracovaný a opravdu nic nepoznáte, když budete jednat s profíkem. Doba předávání štěňat na parkovišti je na ústupu. Prodejci a množitelé štěňat se přizpůsobují, jsou mistři hereckých výkonů a během vteřiny jim uvěříte všechny jejich lži.

Rizika pořízení zvířete od množitele

 • Nejasný původ rodičů – i když Vám bude někdo tvrdit, že rodiče jsou takový a makový a dokonce Vám je i ukáže, rodiče štěněte to být nemusí! Nastrčení štěňat pod jinou matku je zcela běžná praktika. Navíc pokud nemá matka průkaz původu, nevíte o ní to podstatné a pokud ho má a její štěňata ne, existuje k tomu důvod.
 • Možnost výskytu dědičných genetických vad – kde nejsou testy a plemenná linie, není žádná jistota. Dědičně vady a nemoci jsou velmi nebezpečné, inu proto se na ně zvířata v chovech testují a vyřazují se i přenašeči.
 • Množení kříženců – kde není doložený původ, není jistota plemenné příslušnosti. Čistokrevný pes bez průkazu původu neexistuje! Chovatel, který si řádně nezařídí všechnu dokumentaci a štěňata po uchovněných rodičích nedostanou průkazy původu, není dobrý chovatel.
 • Potomci neodpovídají standardu plemene – chtěli jste určitý vzhled, velikost, váhu, povahu – to Vám zaručí jen štěně z dobrého chovu s průkazem původu anebo si v útulku rovnou toho pravého vyberete.
 • Otřesné podmínky pro život – kdo množí pro zisk, nemá rád psy, kdo nemá rád psy, nezajistí jim vše potřebné.
 • Nevhodná strava a napájení – ať již z nezájmu, krutosti, snahy ušetřit nebo z neznalosti.
 • Nedorostlá a nemocná mláďata – nevhodná péče a předčasné odstavení od matky vede ke zdravotním problémům.
 • Žádná veterinární péče – množitelé do ní neinvestují, často falšují i potvrzení o očkování.
 • Nedostatek sociálního kontaktu – ať jsou již štěňata zavřená na otřesném místě nebo jen u člověka, který se je jen snaží co nejrychleji udat, nedostanou lásku, kterou by pak mohli rozdávat v nové rodině.

Zdroj koláže: www.nemnozime.cz

Příště se dozvíte, jaké výmluvy používají množitelé. Na co si dát při pořízení zvířecího mazlíčka pozor a jak si dobře vybrat. Dostaneme se i na téma zverimexů – množíren o kterých se nemluví.

Pokud byste chtěli poradit s výběrem domácího mazlíčka, určitě se na nás neváhejte obrátit. Lepší se poradit, než pak utratit tisíce za léčbu a nakonec třeba i o nového člena rodiny přijít.


1 komentár


 • T.

  Kéž by si toto přečetl každý, kdo si myslí, že to co “ušetří” za bezpapírové štěně, nedá potom za veterináře.
  Lidi by chtěli vše levně, nejlépe zadarmo, ale je potřeba si uvědomit, že koupí (nejlépe zdravého) psa to nekončí. Pokud si člověk koupí psa od množitele, je veliká pravděpodobnost, že desetinásobek jeho ceny nechá později na veterině (právě proto, že nemá žádný papír, žádnou záruku původu, genetiky, zdraví). Pes je nemocný, ten kdo ho prodal nedohledatelný a člověku zbydou oči pro pláč.


Napíšte svoj komentár


Upozorňujeme, že komentáre musia byť schválené pred zverejnením